Posts Tagged ‘Protein’

Wheying In

May 2, 2010

So, let’s talk investments.

T.J. Coleman, a finance major, is probably pretty familiar with this topic. An avid gym goer, he can also teach you a thing or two about fitness and putting on muscle.

So, T.J., if you had the choice to either invest in extra food, or one of the many protein shakes that are on the market, where would you put your money?

For Coleman, the easy choice is the latter. He shells out an estimated 60 bucks a month for his two containers of protein-a meal supplement and a recovery shake.

“Where you’re losing a bit in dollar value, you’re gaining time,” Coleman says.

Any serious fitness program is an investment of time, energy and money, for the betterment of one’s body. For college students, that first¬†element is stressed further by the rigors of classes and other extracurricular committments.

A busy schedule that consists of a tough course load, coupled with Greek life makes it tough for T.J. to find the time to cook, and every experienced weight lifter knows that what you put in at the gym is rendered useless without the right intake of protein and carbs after a workout. For Coleman, supplements such as whey protein provide for a quick and efficient recovery.

Junior Mike Germs agrees.

“It serves as being a meal for you,” Germs says. “It can last for a long period of time. It’s kind of a way to eat healthier, and eat on the go.”

View this document on Scribd

Document courtesy of Ezine Articles

But what’s any investment without the whole money factor?

Germs estimates that he spends around 40 dollars a month on the protein he buys. Junior Mike Spinosa shells out between 40 to 60 dollars for cassein protein, a slower releasing supplement that he uses as a meal replacement.

“When you’re at college, you buy food you know that you’re gonna eat,” Spinosa says. “Buying the tub is better than buying all the snacks. You’re eating healthier.”

A survey of Quinnipiac gym goers reveals that 50 percent use whey protein and/or other fitness supplements. A little over 14 percent say that they spend between 60 to 70 dollars on a monthly basis, while just over 7 percent pay between 40 to 50 dollars for protein. Just over 28 percent spend between 20 and 30 dollars.

So when does an investment go bad?

Senior John Kelly has a high school buddy who knows this experience all too well. Kelly’s friend Derek, who requested to be identified only by his first name, gained an estimated 20 pounds of fat from using protein supplements to put on muscle mass to enhance his athletic performance in baseball and football.

“He was always a short guy, so in order to be effective, he needed to be bulkier,” Kelly recalls.

Given his height, Kelly’s friend may have dug himself into a hole with all of that added weight, following the logic of the Rush University Medical Center scale.

View this document on Scribd

Needless to say, the move backfired.

“He had to move from second base to designated hitter,” Kelly says. “It ruined his senior season.”

The lesson here-like any investment, when it comes to your body, it’s a good idea to read into where you’re putting you’re money, and most importantly, you’re health, says Kelly.

“If you’re doing it just to look good, then it’s probably not worth your cost,” Kelly says. “But if you’re a high school or college athlete, and you’re willing to take the time to learn about what you’re buying and use it properly, then I think it’s worth it.”

It certainly has been for James Turcio, a competitive bodybuilder.

Now that’s a worthwhile investment.